Chile

Chile, země nazývaná nejdelším ostrovem na planetě je tvořena poměrně úzkým pruhem pevniny odděleným od zbytku jihoamerického kontinentu hradbou hor a hladinou oceánu od ostatního světa. 

O zrodu země si původní obyvatelé dodnes vyprávějí nádhernou báji. Báj o zrodu Chile říká, že Bůh poté, co stvořil Zemi, zjistil, že mu zůstala spousta řek, hor, pouští a ledovců, které už nebylo kam dát. Vložil prý je do pytle a vznesl se nad Zem, aby našel oblast, kde by se dalo ještě neco vylepšit. Nakonec takové místo našel - bylo to území dnešní Chile...

Chilské zemědělství

Zemědělství vytváří spolu s rybolovem a lesním hospodářstvím přibližně 5 % HDP. Hlavními chilskými vývozními produkty jsou ovoce, hroznové víno,celulóza a papír.

Vývoz zemědělských a lesních produktů a ryb zabezpečuje přímo či nepřímo (vývoz ovoce, zeleniny, vína, potravin, rybí moučky, celulózy) přes 21 % exportního potenciálu Chile.

V Chile se pěstuje především obilí, kukuřice, luštěniny, brambory, vinná réva, kiwi, jablka, hrušky, broskve, třešně, avokádo, paprika. V rámci živočišné výroby se chovají především krávy, ovce, prasata a drůbež. 

Nejvýznamnější rybou chilských vod je losos (2. místo na světě v exportu po Norsku), dále makrela, tuňák, jurel a sardinky. Významné je rovněž zpracování a export rybí moučky, jakož i lov mořských měkkýšů a korýšů.

Chilská kuchyně a místní potraviny

Kořeny moderní chilské kuchyně tvoří indiánské, španělské a kreolské kořeny s prvky přistěhovalců - Francouzů, Italů, Němců, Angličanů a Mexičanů. Chilská kuchyně je všeobecně velmi pestrá, využívá hojně plody moře a domácí ingredience vyskytující se v této oblsati jako jsou původní druhy brambor z ostrova Chiloé, kukuřice, cukety, fazole, pálivá paprika, mořské řasy a ježci či ryby.

Řada potravin produkovaných v Chile kvalitou předčí potraviny známých světových výrobců. Chilský losos nebo oliovový olej jsou vynikajícími exportními artikly této země.